Zgłoszenie o naruszeniu może od razu wyjść na zewnątrz
Sygnalista będzie miał prawo wyboru, czy skorzystać z wewnętrznego, czy zewnętrznego kanału zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości. Ograniczona będzie natomiast możliwość ujawnienia publicznego.
6 marca 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy o ochronie sygnalistów (numer z wykazu RCL: UC1). Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu. Wielkimi krokami zbliża się więc finał prac legislacyjnych i wejście w życie ustawy wdrażającej Dyrektywę 2019/1937. Najnowsza wersja projektu ustawy to efekt rozmów ministerstwa z przedstawicielami strony społecznej. Jako współautorzy społecznego projektu ustawy o ochronie sygnalistów, z którego szereg rozwiązań trafiło do projektu rządowego, z zadowoleniem przyjmujemy te zmiany, w tym zmianę w tytule ustawy. Dzięki temu pojęcie sygnalisty zostanie wprowadzone do polskiego języka prawnego.
Wybór sygnalisty
To, co nie uległo zmianie w projekcie ustawy, to rozwiązania określające kolejność korzystania przez sygnalistę z dostępnych kanałów zgłoszeń. O co chodzi? O to, czy sygnalista ma obowiązek skorzystać z wewnętrznego kanału zgłaszania nieprawidłowości zanim przekaże informacje o naruszeniu na zewnątrz organizacji. Oczywiście przy założeniu, że spełnione są określone w ustawie warunki. Projekt rządowy przewiduje, że sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego, czyli do właściwego organu publicznego, bez konieczności uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego. Kanał wewnętrzny i kanał zewnętrzny są więc wzajemnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta